Vybíráme ideální zahradní gril pro vaše bydlení
Teplé měsíce nás lákají ven a není lepší způsob, jak trávit čas na slunci, než pozvat rodinu a přátele a připravit jídlo na zahradním grilu. Zahradní gril je ústředním prvkem každé venkovní kuchyně. Z tohoto důvodu byste se měli ujistit, že jste si vybrali produkt, na kterou se můžete spolehnout po mnoho let.
Spolehlivý a dobře navržený zahradní gril přenese teplo kuchyně do vašeho venkovního bydlení a dodá jídlu tu nejlepší chuť. Vzhledem k široké nabídce zahradních grilů na trhu není ale vůbec jednoduché rozhodnout, který je pro vás ten pravý.
Pokud hledáte zahradní gril, který by vyhovoval vašim potřebám, a nevíte, kde začít, pomůžeme vám. V tomto jednoduchém průvodci vás provedeme výběrem zahradního grilu, který je praktický a funkční.
Z jakých typů zahradních grilů si můžete vybrat?
Investice do správného zahradního grilu je nejlepším způsobem, jak si dopřát to nejlepší venkovní stolování. Žádný typ není lepší než jiný, protože všechny mají své výhody a nevýhody v závislosti na tom, jak je hodláte používat. Většina zahradních grilů je přenosná, takže je můžete snadno přenášet po svém pozemku nebo převážet na akce. Většina zahradní grilů je přenosná, takže je můžete snadno přenášet po domě nebo převážet na akce.
Gril na dřevěné uhlí
Gril na dřevěné uhlí je nejlepší volbou, pokud chcete, aby maso získalo přirozenou kouřovou chuť. Tyto zahradní grily se sice zahřívají déle než jejich plynové protějšky, ale mohou dosahovat vyšších teplot, což je pro grilování výhodné. Gril na dřevěné uhlí je díky vyšší teplotě a kouři vhodný pro přípravu vepřového, hovězího a kuřecího masa. Přesto je můžete použít k přípravě choulostivých pokrmů, jako je zelenina, klobásy nebo ryby.
Protože grily na dřevěné uhlí nejsou vybavené knoflíky pro regulaci teploty, nelze teplotu přesněji regulovat. Kromě toho je čištění grilů na dřevěné uhlí zdlouhavější, ale mnoho uživatelů se domnívá, že získaná chuť to vynahradí.
Plynový gril
Tyto zahradní grily používají zemní plyn nebo propan. Propanové grily jsou oblíbenější než plynové, protože jsou přenosnější, levnější a rychleji se zahřívají. Pokud však máte přípojku zemního plynu, je lepší ji používat, protože vám pomůže snížit celkové náklady na energii. Hlavní výhodou plynového grilu je, že se snadněji používá, čistí a rychleji zahřívá než grily na dřevěné uhlí. Kromě toho plynové grily nevypouštějí mnoho kouře, takže jsou vhodnou volbou pro přípravu uzenin, ovoce, zeleniny a drůbeže.
Elektrické grily
Elektrické grily nepoužívají palivo, ale mají kabel, který umožňuje jejich zapojení do elektrické zásuvky. Tyto grily jsou skvělou volbou pro oblasti, kde není povolené používat dřevěné uhlí nebo plyn. To však znamená, že jídlo nebude mít tu lahodnou kouřovou chuť. Elektrický gril neměl dlouho dobrou pověst, ale to se v poslední době změnilo. Tyto kompaktní vařiče jsou skvělou volbou pro příležitostné grilování. Kromě toho umožňují vaření při vysokých teplotách.
Gril Kamado
Grily kamado, které se vyznačují konstrukcí ve tvaru vejce, jsou univerzálnější než grily na dřevěné uhlí a umožňují uzení, pečení i grilování. Většinou jsou vyrobené z keramiky, která udržuje teplo a rovnoměrněji vaří jídlo. Grily kamado využívají dřevěné uhlí a mají ventilaci, jejímž prostřednictvím lze regulovat teplo, což umožňuje rovnoměrné a stálé vaření. Většina zařízení je vybavená dvouúrovňovými grilovacími mřížkami, které umožňují připravovat více pokrmů najednou.
Udírny
I když gril na dřevěné uhlí může sloužit jako udírna, speciální udírna vás nadchne chutnými žebírky, vepřovým masem, lososem nebo slaninou. Milovníci grilování, kteří chtějí steakům dodat kouřovou chuť, vědí, že nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je maso vyudit. V grilovací udírně lze také udit přílohy, zeleninu a sýry. Některé udírny mají programovatelné ovládání pro přesné vaření, zatímco jiné vyžadují sledování procesu vaření. Ten je považovaný za nejautentičtější způsob přípravy uzených jídel.
Z jakého materiálu by měl být váš zahradní gril?
Většina zahradních grilů, včetně elektrických, plynových, na dřevěné uhlí a udíren, je vyrobená z kovu. Je to proto, že kov snese vysoké teploty a náročné prostředí při vaření. Běžné modely jsou často nastříkané práškovou nebo nalakované černou barvou, která ho chrání před rezivěním, zatímco moderní grily jsou vyrobené z nerezové oceli. Špičkové zahradní grily jsou vyrobené z vysoce kvalitní nerezové oceli, která se velmi snadno čistí.
Jedním z nejdůležitějších faktorů, na které je třeba při nákupu dbát, je konstrukce těla grilu. Věnujte pozornost tomu, jak je vyrobený kryt grilu. Měla by být vyrobená z oceli a utěsněná kvalitním svařováním. Níže se podíváme na různé materiály, které si můžete vybrat pro svůj zahradní gril.
Litina
Litina je nejoblíbenějším materiálem pro grily. Je dobrým vodičem tepla a udržuje teplotu po delší dobu, takže nemusíte teplo dodávat neustále. Kromě toho je materiál velmi pevný a má delší životnost. A vaše jídlo navíc získá ty krásné známky grilovaného jídla.
Nerezová ocel
Hlavní výhodou grilů z nerezové oceli je, že nerezaví. To znamená, že se nemusíte obávat kontaktu vody se zahradním grilem, ať už jste ho omylem nechali venku, nebo při jeho čištění. Kromě toho je nerezová ocel tvrdší než většina materiálů, takže je odolnější. Zahradní grily z nerezové oceli se také snadno čistí a udržují.
Smalt
Na smaltovaném ocelovém roštu můžete připravovat cokoli. Smalt je obvykle ochranná vrstva modelového skla, která chrání kov před korozí. Smalt tak poskytuje další ochrannou vrstvu proti poškození a zabarvení vlivem vysokých teplot. Smalt se navíc lépe čistí. Dávejte však pozor, abyste na materiál nepoužívali ostré předměty.
Chrom
Další skvělou možností je chromovaná ocelová mřížka. Je relativně levnější než jiné materiály. Vrstva chromu chrání kov před korozí. Gril tak můžete čistit bez obav z koroze.
Výběr správné velikosti grilu a grilovací plochy
Dalším důležitým bodem, který je třeba mít na paměti, je velikost zahradního grilu. Určitě chcete, aby váš gril měl dostatečnou grilovací plochu pro přípravu pokrmů. Měl by být také všestranný, abyste mohli připravovat více pokrmů. Zamyslete se nad počtem hořáků, které potřebujete. Kupte si gril s alespoň jedním hořákem navíc, než potřebujete. Zde je několik pokynů pro výběr správné velikosti zahradního grilu.
Rozměry hořáků
Prvním krokem je ověřit si velikost hořáků. To vám pomůže určit, zda jsou dostatečně velké, aby pokryly varnou plochu. Měli byste také vzít v úvahu počet hořáků.
Zkontrolujte maximální celkovou teplotu
Nejlepší zahradní gril by měl mít maximální celkovou teplotu alespoň 316 stupňů Celsia.
Hledejte modely s extra bočními hořáky
Tyto modely jsou určené pro ty, kteří chtějí připravovat více pokrmů najednou. S tímto zahradním grilem si můžete přizpůsobit svou varnou plochu.
Věnujte pozornost tomu, jak jsou mřížky vytvořené
Ocelové grilovací mřížky jsou robustní a odolné proti odštípnutí a pokřivení. Smaltované ocelové mřížky jsou ještě lepší, protože využívají sílu smaltu k ochraně materiálu a umožňují snadné čištění. Litinové rošty jsou nejlepší ze všech, rovnoměrně se zahřívají a lze na nich snadno připravit výborné pokrmy.
Tipy pro péči o váš zahradní gril
Pokud jste majitelem zahradního grilu poprvé, možná vás představa jeho čištění trochu děsí. Dobrou zprávou je, že čištění grilu nevyžaduje mnoho úsilí. Ať už si vyberete jakýkoli gril, budete ho muset očistit po každém použití a alespoň jednou ročně ho pořádně vyčistit. Zde je několik tipů, jak udržet gril ve skvělé kondici.
-
Vyčistěte mřížky
Mřížky jsou v kontaktu s vaším jídlem pokaždé, když používáte gril. Zajistěte pravidelné čištění, abyste zabránili usazování bakterií, mastnoty a nečistot na grilovacích roštech. K čištění mřížek použijte ocelový kartáč na grily. Pokud je to možné, vyjměte grilovací mřížky a vydrhněte je zespodu.
-
Vyčistěte chrániče hořáků
Jak už název napovídá, chrániče hořáků chrání hořák před nečistotami a mastnotou. Proto se rychle zašpiní. Znečištěný chránič však může bránit správné funkci hořáků a přenášet bakterie na potraviny. Ochranný kryt hořáku nejlépe vyčistíte tak, že ho vyjmete z grilu a vyčistíte v kbelíku s mýdlovou vodou.
-
Zbavte se nečistot a zbytků na dně nádoby
Musíte také vyčistit dno, kde se v podstatě shromažďují všechny nečistoty a mastnota. To sice nemá vliv na vaše jídlo, ale příliš mnoho nečistot může gril snadno ucpat. Proto je třeba čistit nádobu na popel několikrát za sezónu.
-
Vyčistěte vnější povrch grilu
Pokud chcete na své hosty zapůsobit bezchybným grilem, musíte vyčistit jeho vnější část. Dobrou zprávou je, že nemusíte používat žádné náročné technické metody čištění. Potřebujete pouze hadr, mýdlo a vodu. Přejeďte gril mokrým hadrem, abyste odstranili zbytky mýdla, které by mohly vytvořit skvrny nebo rez.
Kupte zahradní grily u vidaXL
Hledáte ten správný zahradní gril? Ve vidaXL máme širokou kolekci zahradních grilů vynikající kvality, které jsou navržené tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. Jsou k dispozici v různých materiálech, velikostech a typech paliva, aby vyhovovaly každému. V naší kolekci si zaručeně vyberou i ti nejvybíravější zákazníci.